Kościelisko

Niedaleko bo już przy administracyjnej granicy Kościeliska z Zakopanem, dla zwiedzających przygotowano dwuosobową kolejkę linową. W dawnych czasach była tutaj stacja narciarska, ale właściciele sąsiednich ziem zamontowali płoty i przez to nie dawali możliwości zjazdów na deskach.

Możemy zatem więc obserwować widoki z góry latem i w czasie pozostałych bezśnieżnych okresów w ciągu roku.Obiekt krzesełkowy powstał w 1977 roku. Od górnej do dolnej stacji jest dystans ponad 1600 metrów czyli różnica poziomów 272 m, które kolejka robi miej więcej w 18 minut. Kościelisko tanie noclegi Jest możliwość jazdy w dół i do góry. Całkowita przepustowość wyciągu w jedna stronę to mniej więcej 880 osób na godzinę. Najciekawszą atrakcją zostaje nam obserwowanie cudownej panoramy naszych Tatr. Kapitalnie widać stąd dla przykładu Giewont, obiekt zakopiańskich skoczni narciarskich, całe miasto czy regionalne miejscowości obsadzone urokliwym góralskimi domkami. Kościelisko to wieś podhalańska w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, siedziba gminy Kościelisko.

W latach 1973–1977 miejscowość była siedzibą gminy Kościelisko-Witów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. We wsi znajduje się drewniany kościół. Na terenie miejscowości Kościelisko znajduje się wiele zabytków architektury ludowej – głównie są to wiekowe góralskie chaty. Kościelisko to miejscowość, w której góralski stary styl przeplata się z nowoczesnością tu obok zabytkowych obiektów, cały czas budują się nowoczesne apartamentowce. Kościelisko noclegi zaprasza na wspaniały wypoczynek w górach z pięknymi widokami. Kościelisko domki i Kościelisko pensjonaty to najpopularniejsze noclegi.

Jednym z najciekawszych punktów kościeliskiej architektury ludowej jest zabytkowy, kościół drewniany pod patronem św. Kazimierza Królewicza stworzony w 1914 roku. Witraże mieszczące się w środku świątyni zaprojektował bratanek Jana Matejki czyli Stefan Matejko.Interesującym obiektem w Kościelisku jest również Dom Ludowy Związku Podhalan w którym znajduje się również Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Tam są wystawiane różne imprezy kulturalne oraz przedstawienia zespołów ludowych.